Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Bolesť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 11.08.2011

Podľa určitých odborníkov ženy vnímajú bolesť intenzívnejšie a to vďaka zmenám hormonálnej hladiny. Bolesť je pocit, ktorý prežívame ako nepríjemný a môže mať rôznu intenzitu či stálosť.
Bolesť
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

S bolesťou sa stretáva každý z nás, je to niečo, čo zažívame od útleho veku. Jej prežívanie je pre každého individuálne, čo závisí od rôznych faktorov ako napr. aktuálny psychický stav a osobnosť človeka, únava, ale aj citlivosť receptorov. Závisí tiež však od genetiky a výchovy. Podľa určitých odborníkov ženy vnímajú bolesť intenzívnejšie a to vďaka zmenám hormonálnej hladiny. Bolesť je pocit, ktorý prežívame ako nepríjemný a môže mať rôznu intenzitu či stálosť.

V minulosti bolo považované zvládanie bolesti za znak poslušnosti a pokory a jej úmyselným vyvolávaním sa vyznačovali stredovekí askéti a v dnešnej dobe masochisti.

Vo väčšej miere sa bolesti snažíme predchádzať alebo ju potláčať, či odstraňovať a bolo tomu tak okrem vyššie uvedených aj v minulosti. Vtedy fungovali babky bylinkárky a ich odvary alebo čaje pripravené s liečivých bylín, či koreňov. Ich poznatky sa využívajú aj v dnešnom liečení, len ich forma je iná – tablety či injekcie.

Bolesť rozdeľujeme väčšinou na chronickú a akútnu bolesť:

Akútna bolesť trvá krátko a ako pocit nevzniká v mozgu, len sa tam spracováva. Slúži ako varovný signál predchádzajúci poškodeniu alebo ďalšiemu ublíženiu. Je priamou reakciou na negatívny podnet ako napr. na popálenie, poškriabanie alebo bolesť svalov pri chrípke a dá sa liečiť farmakologicky.

Chronická bolesť nie je len reakciou na aktuálny podnet, ale hlavne na dlhodobé podráždenie nervov aj v prípade, že pôvodný bolestivý stimul už nepôsobí. Alebo pôsobí, ale nedá sa rýchlo liečiť. Pretrváva dlhšie ako akútna bolesť a ťažšie sa potláča. Považuje sa aj za ochorenie. Môže byť miernejšia ako akútna bolesť, ale práve preto, že pôsobí dlhšie obdobie, môže byť subjektívne vnímaná ako nepríjemnejšia. Chronická bolesť sa napr. prejavuje pri rakovinovom ochorení. Niekde sa však objavuje aj prenesená bolesť, ktorá vzniká pri zmenách vnútorných orgánov a prenáša sa na vzdialené orgány.
 

A čo fantómová bolesť?

Tú môže pociťovať človek, ktorý príde o končatinu, alebo napr. aj žena, keď príde o prsník a cíti bolesť už neexistujúcej /odstránenej/ časti tela. Je to jedna z bolestí, ktorá sa ťažko lieči, môžu sa podávať lieky s placebo efektom.

Bolesť je sprevádzaná rôznymi ďalšími negatívnymi pocitmi ako nevoľnosť, slabosť, únava, somatické problémy, ale napr. aj potenie. Emocionálne sa prejavuje strachom, zlosťou, plačom, podráždenosťou, zmenami nálad a v prípade chronickej silnej bolesti aj samovražednými myšlienkami. Napr. únava nie je len dôsledkom bolesti, ale ak je pôvodným pocitom, môže sťažiť jej zvládanie rovnako ako aj nedostatok spánku.

Ak trpíte bolesťami a riešite ju návštevou u lekára, väčšinou od vás bude chcieť, aby ste ju opísali a hodnotili, podľa stupnice:
0 - žiadna bolesť, 1 - nepohodlie, 2 - mierna bolesť, 3 - značná bolesť, 4 - veľmi silná bolesť, 5 - nepredstaviteľná bolesť.

Môže to lekárovi pomôcť správne diagnostikovať chorobu alebo problémy, ktoré vás trápia a podľa toho aj nastaviť následnú liečbu. Postupovať tiež môže aj rôznymi podotázkami, ktoré nemajú za úlohu znervózňovať, ale len lepšie zistiť príčinu ťažkostí. Medzi ne patrí: Odkedy cítite bolesť? Čo ju zhoršuje? Čo ju zmierňuje? Ako dlho trvá? Pri akých činnostiach vám prekáža najviac?Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Elektromobil Renault Twizy Cargo sa predáva za cenu od 7 980 eur.
pred 6 rokmi
Díra u Hanušovic je filmovým debutom rešpektovaného divadelného režiséra a herca Miroslava Krobota.
pred 9 rokmi
Miike Snow pripravovali nedočkavých fanúšikov na svoj druhý album celý rok.
pred 5 rokmi
Vďaka symetrickému designu môžete telefón držať „hlavou dole“ i pri volaní, prezeraní si webu či pri fotení, a obraz na displeji sa vám vždy okamžite prispôsobí.
pred 7 rokmi
Milovníkov citrusov a ďalších exotických plodov iste zaujme akcia Dni citrusov, ktorá sa uskutoční 16. až 18. mája v oranžérii, ktorá sa nachádza v parkovom areáli viedenského Schönbrunnu.
pred 6 rokmi
Najmenej 100 robotníkov uviazlo v troskách zrútenej továrne na cement v bangladéšskom prístave Mongla, asi 330 kilometrov juhozápadne od Dháky. Úrady zatiaľ potvrdili smrť štyroch ľudí a zo sutín sa už podarilo vytiahnuť asi 40 živých osôb.
pred 8 rokmi
Prvé projekcie snímky režiséra Mateja Mináča sa uskutočnia na Floride, kam pricestuje aj syn Sira Nicholasa Wintona - Nick.
pred 7 rokmi
Poslanci prerokujú aj novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní, podľa ktorej podmienkou pri rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) už nemá byť súhlas zamestnávateľa, na ktorého sa má záväznosť kolektívnej zmluvy rozšíriť.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT