Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Besnota – nebezpečné smrteľné vírusové ochorenie

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 17.09.2012

Besnota je nebezpečné a takmer bez výnimky smrteľné vírusové ochorenie všetkých teplokrvných živočíchov vrátane človeka. Prejavuje sa príznakmi zápalu mozgu a miechy.
Besnota – nebezpečné smrteľné vírusové ochorenie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Besnota patrí medzi najstaršie a najviac nákazlivé choroby, vyžiadala si mnohé životy. V Číne a Indii ju poznajú už niekoľko tisíc rokov, pretože po pohryznutí besným psom vždy zomrela kopa ľudí. V staroveku sa besnota prisudzovala počasiu - prípady besnoty sa vyskytovali buď v mraze, alebo horúčavách.

Teórie vzniku besnoty v dávnych dobách

Aristoteles v 3. storočí p.n.l. vedel, že besnota je prenesená na človeka po pohryzení besným zvieraťom. Rímsky spisovateľ Columella sa domnieval, že vzniká z nedostatku tekutín, alebo po vdýchnutí toxických výparov. Teórií bolo mnoho – od vplyvu počasia na rozvoj ochorenia, až cez zlých démonov, dielo diablovo, hnev Boha. Besnotu sprevádzajú mnohé príznaky, jedným z nich je slinenie, preto sa domnievali, že pôvodcom besnoty je červík, nachádzajúci sa na dolnej časti jazyka. Z tohto názoru je odvodený ešte aj dnes používaný názov pre túto chorobu lyssa, čo znamená v gréčtine červíky.

Rímsky vzdelanec Celsus v roku 100 n.l. našiel isté súvislosti medzi chorobou človeka a psa – poranené miesto sa vypaľovalo. Tisícky rokov bolo ľudstvo bezmocné a aj napriek snahe nájsť prostriedok na liečbu besnoty, jediný istý koniec bola smrť.

Zvrat prišiel až v roku 1881 – 1890 kedy Louis Pasteur a jeho spolupracovníci Galtier a Roux našli spôsob ako besnotu liečiť. V roku 1885 vakcínou zachránil chlapca a tento pôvodný fixný vírus je aj v dnešnej dobe základom všetkých mozgových vakcín.

Besnota je nebezpečné a takmer bez výnimky smrteľné vírusové ochorenie všetkých teplokrvných živočíchov vrátane človeka. Prejavuje sa príznakmi zápalu mozgu a miechy. V prírode sú prenášačmi hlavne psovité, mačkovité, kunovité šelmy, primáti a netopiere. Druh nákazy sa líši v závislosti od geografickej oblasti.

Nakaziť sa môžeme besnotou viacerými spôsobmi. Najčastejšie priamym kontaktom – pohryzenie, poslinenie. Najnebezpečnejšie sú poranenia na hlave a prstoch rúk, pretože nervovými dráhami vírus preniká do mozgu. Pozor si treba dávať na sliny. Prenos nákazy hrozí aj konzumáciou zvierat uhynutých na besnotu, kvapôčkami slín vo vzduchu, srsťou a ostatnými predmetmi, ktoré prišli do kontaktu s besným zvieraťom. U nás bolo najviac prípadov besnoty kvôli nakazeným psom a líškam.

Nebezpečenstvo závisí od lokalizácie pohryznutia

Hlava, šija, nechtové lôžka sú najnebezpečnejšie, pretože sú priamo spojené s nervovými zakončeniami. Vírus preniká do CNS a následne poškodzuje neuróny hyppocampu, predĺženú miechu a všetky časti mozgu. V cytoplazme sa tvoria acidofilné inklúzie – tzv. negriho telieska. V úseku poškodených buniek vznikajú tzv. uzlíky besnoty (lymfocytárne infiltráty) a práve tie spôsobujú paralýzu a v konečnom štádiu smrť.

3 formy besnoty

a) zúrivá forma
b) tichá forma
c) atypická forma

Zúriva forma

1. štádium zádumčivosti (melancholické)
2. štádium zúrivosti (excitačné)
3. štádium obŕn (paralytické)

1. ŠTÁDIUM ZÁDUMČIVOSTI

Po uplynutí inkubačnej doby 3-6 týždňov sa zviera stáva smutné, bojazlivé a skrýva sa na tmavé miesta. Bez dôvodu sa rozruší, je náladové. Postupne prestáva jesť kvôli kŕčom hltana. Smäd a horúčka, lízanie kameňov a iných predmetov – tzv. „perverzná chuť“

2. ŠTÁDIUM ZÚRIVOSTI

Zúrivé a nespokojné zviera hryzie všetko okolo seba, vlastné telo. V tomto štádiu napáda aj vlastného majiteľa. Často si odhryzne končatinu, chvost, pohlavné orgány. Štádium zúrivosti trvá 3-4 dni.

3. ŠTÁDIUM OBŔN

Posledné štádium pred smrťou – ochrnuté čeľustné a jazykové svaly, ochabnutá sánka, suchý modrý jazyk visiaci z papule. Zo zvieraťa vyteká množstvo ťahavých slín, postupne ochrnie celé telo až sa nakoniec udusí. štádium trvá pol dňa až dva dni.

Pri tichej forme besnoty je vynechaná fáza zúrivosti – najčastejšia fáza domácich miláčikov. Choroba vzniká aj napriek očkovaniu, u zvierat sa nevyvinie dostatočná imunita a zviera ochorie.

Príznaky u človeka

Z človeka na človeka sa vírus prenáša len výnimočne. Pri väčšine prípadov človek ochorel po kontakte s besným zvieraťom. Inkubačná doba je závislá od miesta poranenia – 10-15 dní pri ranách na hlave, ostatné poranenia od troch týždňov aj do dvoch mesiacov. Ak máme podozrenie, že sme boli v kontakte s besným zvieraťom, alebo nás pohrýzlo, treba vyhľadať lekára – aplikácia očkovacej látky. Ak prepukne besnota, neexistuje žiadna liečba, ktorá by odvrátila smrť.

Prodromálne štádium – bolesti v záhlaví, horúčka, nespavosť nechutenstvo, zmeny a výkyvy nálady, nepokoj, pocit strachu a úzkosti, miesto poranenia je na dotyk bolestivé. Stav trvá niekoľko dní.

Excitačné štádium – obdobie kŕčov hltanových, hrtanových svalov – trvá 2 – 3 dní. Hydrofóbia – strach z pitia, aerofóbia – strach zo závanu vzduchu pri tvári, prekáža mu hlasnejšia reč, nastávajú obrovské bolesti. Neskôr nastupujú záchvaty zúrivosti. Postupne sa vplyvom kŕčov znetvorí tvár, vytekajú sliny, delírium a teplota 39 – 40 C. Občas má aj jasné vedomie, pričom si uvedomuje hrôzu svojho postavenia a duševne veľmi trpí. Smrť príde v kŕčoch a bolestiach spravidla do troch dní.

Parafylické štádium je ojedinelé a trvá niekoľko hodín. Je to najkrutejšie a najviac zarmucujúce štádium, pretože pacient je pri plnom vedomí, zmiznú kŕče, môže prehĺtať aj piť. Zrazu príde obrna celého organizmu vrátane svalov a orgánov – úplná paralýza. Smrť nastane vplyvom paralýzy srdca a ostatných orgánov spravidla na šiesty deň od vypuknutia choroby. Tichá besnota sa vyskytuje hlavne u detí a žien – po prvom štádiu dochádza okamžite k paralýze. Už rozvinutá besnota je neliečiteľná, na zmiernenie bolestí sa používajú silné narkotiká.

Prevencia spočíva v pravidelnom očkovaní psov a mačiek, organizuje sa aj plošná vakcinácia líšok, ich redukcia – toto majú na starosti väčšinou poľovníci prípadne veterinári. Profylaxia besnoty u ľudí spočíva v správnom lekárskom ošetrení poranenia a následnej vakcinácie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Niekoľkonásobná držiteľka ceny Grammy, speváčka, skladateľka, producentka a herečka Mary J. Blige vydáva svoj desiaty štúdiový album My Life II ... The Journey Continues (Act 1).
pred 5 rokmi
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý chce dať učiteľom, študentom či rodičom možnosť navrhnúť, kam by mali smerovať peniaze z eurofondov.
pred 7 rokmi
Americký herec a komik Simon Helberg, známy predovšetkým ako Howard Wolowitz zo seriálu Teória veľkého tresku (2007), sa stane otcom.
pred 6 rokmi
Podľa Freša je definitívna dohoda v Bratislave otázkou niekoľkých dní.
pred 2 rokmi
Žiť v spoločnej domácnosti, alebo oddelene. V prenajatom byte, alebo vo vlastnom dome. V novostavbe, či staršom rodinnom dome, nech je to kde chce. Dôležité je aby ste sa cítili spokojne a prežívali všetky chvíle naplnené láskou a harmóniou.
pred 5 rokmi
Na hlavnom pódiu tohtoročného Szigetu sa to bude hemžiť menami ako Nick Cave and the Bad Seeds, Blur, Biffy Clyro, Franz Ferdinand, Regina Spektor či Mika.
pred 8 rokmi
Nahrávku s názvom Live in Mississippi uvedú na trh vo forme vinylovej platne.
pred 6 rokmi
Európsky týždeň mobility sa zameriava na podporu rozvoja peších zón a cyklistickej infraštruktúry a na skvalitnenie verejnej dopravy.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT