Nozokomiálne nákazy I. Mnohí z nás navštevujú lekára až v poslednej chvíli, ako sa hovorí – „o päť minút dvanásť“.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Nozokomiálne nákazy I.
Mnohí z nás navštevujú lekára až v poslednej chvíli, ako sa hovorí – „o päť minút dvanásť“. V súčasnosti je veľa ľudí zamestnaní svojím povolaním, sužovaní hektickým životným tempom a nie raz sa stane, že zanedbávanie zdravia takto vyťažení jedinci spoznajú a začnú konať kroky k náprave až, keď už je neskoro. Nie je to však prípad všetkých. Taktiež sa môže stať, že dbáme o svoje zdravie a pravidelne sa zúčastňujeme preventívnych lekárskych prehliadok, no i tak ochorieme. Dokonca sa môže stať i prípad, keď, povedané nadnesene – ochorieme z toho, že sme chorí, resp. z toho, že sa liečime... Takéto stavy obecne označujeme ako nozokomiálne nákazy. Aby sme sa im mohli vyhnúť, či včas spoznať ich príznaky, je potrebné a vhodné o takýchto nákazách vedieť viac.
Podľa Mudr. Daniely Kotulovej môžeme za nozokomiálne nákazy považovať každé prenosné ochorenie, ktoré vzniklo v spojitosti s pobytom v zdravotníckom zariadení. Majú narastajúci trend výskytu, komplikujú základné ochorenie, vyvolávané prevažne oportúnne patogénnymi mikroorganizmami a vznikajú u pacientov so zníženou imunitou.
Podľa Dr. Tomáša Čecha nozokomiálnu nákazu predstavuje každá infekcia exogénneho alebo endogénneho pôvodu, ktorá vznikla v príčinnej súvislosti s pobytom osôb v ambulantnom alebo lôžkovom zdravotníckom zariadení z diagnostických, terapeutických alebo epidemiologických príčin.
Nozokomiálne nákazy boli známe i v dávnej minulosti, ešte skôr ako boli známi ich pôvodcovia. Príkladom môžu byť popôrodné horúčky, septické stavy, anaeróbne myonekrózy a tetanus.
Rozvoj lekárskej starostlivosti, zavádzanie nových diagnostických, terapeutických metód zvyšujú riziko vzniku nozokomiálnych nákaz. Tieto sú vážnym nielen medicínskym, z hľadiska terapie, ale aj ekonomickým a etickým problémom.
S narastajúcou medicínskou technológiou sa zákonite zvyšuje imunosupresia, ktorá je predispozíciou nozokomiálnych nákaz, teda pokrok v lekárskej vede by tak mohol byť spojovaný s vysokou mortalitou a následne dosiahol pravý opak svojho poslania.
Za nozokomiálnu nákazu sa považuje aj infekcia, ktorá sa vzhľadom na svoj inkubačný čas prejaví až po prepustení pacienta zo zdravotníckeho zariadenia do domácej starostlivosti, alebo po jeho preložení do iného zdravotníckeho zariadenia. Naopak medzi nozokomiálne nákazy sa nezaraďujú infekcie, ktoré sa manifestujú až v zdravotníckom zariadení, do ktorého bol pacient s infekciou prijatý v priebehu inkubačnej doby. Takéto infekcie sa označujú ako infekcie zavlečené, mimonemocničné.
Medzi nozokomiálne nákazy sa nezaraďujú ani infekcie zdravotníckeho personálu, ktoré vznikajú pri výkone ich povolania. Považujú sa za profesionálne nákazy zdravotníckeho personálu.