Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Aj v nemocnici môžeme ochorieť II.

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 18.04.2010

Nozokomiálne nákazy II. Mnohí z nás navštevujú lekára až v poslednej chvíli, ako sa hovorí – „o päť minút dvanásť“.
Aj v nemocnici môžeme ochorieť II.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Nozokomiálne nákazy II.
Mnohí z nás navštevujú lekára až v poslednej chvíli, ako sa hovorí – „o päť minút dvanásť“. V súčasnosti je veľa ľudí zamestnaní svojím povolaním, sužovaní hektickým životným tempom a nie raz sa stane, že zanedbávanie zdravia takto vyťažení jedinci spoznajú a začnú konať kroky k náprave až, keď už je neskoro. Nie je to však prípad všetkých. Taktiež sa môže stať, že dbáme o svoje zdravie a pravidelne sa zúčastňujeme preventívnych lekárskych prehliadok, no i tak ochorieme. Dokonca sa môže stať i prípad, keď, povedané nadnesene – ochorieme z toho, že sme chorí, resp. z toho, že sa liečime... Takéto stavy obecne označujeme ako nozokomiálne nákazy. Aby sme sa im mohli vyhnúť, či včas spoznať ich príznaky, je potrebné a vhodné o takýchto nákazách vedieť viac.

Obecne za nozokomiálne nákazy považujeme každé prenosné ochorenie, ktoré vzniklo v spojitosti s pobytom v zdravotníckom zariadení. Majú narastajúci trend výskytu, komplikujú základné ochorenie, vyvolávané prevažne oportúnne patogénnymi mikroorganizmami a vznikajú u pacientov so zníženou imunitou. Rezervoár: Koža a sliznice pacientov a zdravot. personálu, návštev. Šírenie: priamo a nepriamo.

Nozokomiálne nákazy = endogénne (vlastná flóra pacienta), exogénne (okolie, zdrav. personál, návštevy) Cesty prenosu nozokomiálnej nákazy.
Priamy prenos (dotyk – ruky zdravotnického personálu, vmetávanie kvapiek z dýchacích ciest do tkanív pacienta)
Nepriamy prenos – kombinovaní diagnostické a liečebné pomůcky, nástroje, přístroje, obväzový materiál, kontaminované očné masti, lieky, roztoky, vzduch (ventilátory, inhalačné zdroje), bazény v rehabilitačních zariadeniach.


Ochorenia hnačky, hepatitídy, ochorenia dých. ciest (ťažké ventilátorové pneumonie), infekcie rán, dekubitov, uropoetického systému, sepsa, po použití i. v. katétrov, puerperálna sepsa, po katetrizácii močového mechúra, ochorenia z prítomnosti cudzieho telesa (endoplastitídy)

Výskyt hlavne na nasledujúcich oddeleniach novorodenecké (nedonosenecké odd.) chirurgické odbory onkologické oddelenia LDCH a geriatria ARO, JIS Urologické oddelenia Transplantačné oddelenia, Popáleninové oddelenia

Hlavné zásady prevencie nozokomiálnych nákaz.
- včasné stanovenie správnej diagnózy,
- rešpektovanie epidemiologickej anamnézy pacienta,
- izolácia pacientov ako predpokladaných prameňov pôvodcov nákazy i tzv. protektívna izolácia pacientov so zvýšenou vnímavosťou,
- sanitárny filter v zdravotníckych zariadeniach,
- hygienické zabezpečenie prevádzkového režimu,
- epidemiologický prevádzkový režim (najmä imunizácia personálu, sterilizačné a dezinfekčné postupy, používanie ochranných odevov a pomôcok, izolačné postupy),
- bariérová ošetrovacia technika (asepsa, antisepsa, zóny čistoty),
- dodržiavanie zásad profylaxie a liečby ATB podľa epidemiologického stavu pracoviska


V zdravotníckych zariadeniach sa zriaďujú komisie pre sledovanie a analýzu nozokomiálnych nákaz na čele s riaditeľom. Členmi sú primári oddelení, okresný hygienik a hlavná sestra. Komisia preveruje účinnosť preventívnych a represívnych opatrení a zabezpečuje školenie zdravotníckych pracovníkov. Nozokomiálne infekcie podliehajú evidencii a ohlasovacej povinnosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Mať dobrú sestru nie je na zahodenie.
pred rokmi
Nájdite si svoj vlastný originálny kúsok. Dámy, ale i páni odnepamäti vnímajú hodinky nielen ako praktický, ale hlavne módny doplnok.
pred 7 rokmi
Film Zvuk hluku dokazuje, že hudba môže naozaj meniť životy ľudí.
pred 5 rokmi
Zúčastnite sa aj vy na benefičnom rockovom festivale Rock for art. Hráte o 5x2 VIP lístky na túto jedinečnú akciu. Stačí odpovedať na jednoduchú súťažnú otázku.
pred 4 rokmi
Scarana, ktorý pôsobil v mestečku Salerno, zadržali v júni tohto roku. Jeho prípad súvisí s vyšetrovaním podozrivých operácií vatikánskej banky
pred 3 rokmi
Odborná komisia na výber „Drevostavby roka 2014“ vyhlásila začiatkom marca 2015 za víťaza tejto súťaže Permakultúrnu ekofarmu – NED Malá Lehota, od firmy Drevstav Slovakia, s.r.o., Nová Baňa.
pred 4 rokmi
Ďalšie rokovanie ministra hospodárstva Tomáša Malatinského a ukrajinského ministra energetiky Jurija Prodana neprinieslo dnes definitívne závery o projekte spätného chodu dodávok plynu zo Slovenska na Ukrajinu.
pred 5 rokmi
Účelom materiálu z dielne ministerstva životného prostredia je zabezpečiť ochranu vody ako obzvlášť významnej suroviny strategického významu.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT